Proč lidé v některých zemích nosí snubní prsteny na levé ruce a v jiných na pravé?

by admin
0 comment

Tradice – zřídka o nich přemýšlíme v každodenním životě, ale často mají velký kulturní a historický význam.

​Co znamená snubní prsten?

Staří Římané a Egypťané věřili, že prsten má nerv nebo žílu přímo spojující se srdcem. Římané pro to dokonce měli zvláštní název: „žíla lásky“. Pokud někdo nasadil prsten na prst, znamenalo to, že jeho srdce bylo již obsazené.

​Pravá nebo levá?

Starověcí Římané jako první nosili snubní prsten na pravé ruce. Věřili, že levá ruka je nešťastná a „nespolehlivá“.

Po mnoho let bylo v Indii zvykem nosit prsteny pouze na pravé ruce, protože levá ruka byla považována za „nečistou“. V dnešní době je povoleno nosit snubní prsteny na jakékoli ruce.

V Německu a Nizozemsku, ženy nosí zásnubní prsteny na jejich levé ruce a snubní prsteny na pravé straně. Znamená to změnu sociálního postavení.

Podle židovské tradice snoubenec položí prsten na ukazováček své snoubenky pravé ruky. Po svatbě to ženy obvykle nosí na prstenci téže ruky.

Země, ve kterých se snubní prsteny nosí na pravé ruce: Norsko, Dánsko, Rakousko, Polsko, Bulharsko, Rusko, Portugalsko, Španělsko a Belgie (na některých územích), Gruzie, Srbsko, Ukrajina, Řecko, Lotyšsko, Maďarsko, Kolumbie, Kuba, Peru, Venezuela.

Nosit snubní prsten na levé ruce je poměrně nedávná tradice, která se zrodila teprve na počátku 18. století. Předtím, i v anglicky mluvících zemích, se prsteny nosily na pravé ruce.

V Libanonu, Turecku, Sýrii a Brazílii se snubní prsten nosí před svatbou na pravé ruce a po ní na levé straně.

Země, ve kterých se snubní prsteny nosí na levé ruce: Austrálie, Kanada, Botswana, Egypt, Irsko, Nový Zéland, Jižní Afrika, Spojené království, USA, Francie, Itálie, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko a většina asijských zemí a samozřejmě Česká republika.

Na Srí Lance nosí ženich snubní prsten na pravé ruce a nevěsta na levé ruce.

​Svatby bez snubního prstenu

Snubní prsteny nejsou ve většině muslimských zemí přijímány (tradice výměny prstenů také chybí v náboženském obřadu manželství). 

V zemích, kde se prsten nosí na levé ruce, si ho po smrti manžela, některé ženy nasadí na prsteník pravé ruky. Toto gesto symbolizuje nerozbitné pouto se zesnulým manželem.

Před druhou světovou válkou muži nenosili snubní prsteny. Vojáci, kteří bojovali daleko od domova a rodiny, je začali nosit jako uklidňující připomínku, že na ně čekají jejich milované manželky.

You may also like

Leave a Comment